Abant İzzet Baysal Üniversitesi AKTS Bilgi Kataloğu

Ders Kodu Dersin Türü AKTS Dönem Yıl Dersin Seviyesi Öğrenim Türü Dersin Sunulduğu Dil

Dersin Amacı

Dersi Veren Öğretim Görevlisi/Görevlileri

Dersin Ön Koşulu Olan Dersler

Ders İçin Önerilen Diğer Hususlar

Dersin İçeriği

Haftalık Ayrıntılı Ders İçeriği

Ders Kitabı / Malzemesi / Önerilen Kaynaklar

Planlanan Öğrenme Aktiviteleri ve Metodları

Değerlendirme

[Bilgi yok]

Staj Durumu

İş Yükü Hesaplaması

 EtkinliklerSayısıSüresi (saat)Toplam İş Yükü
1Final Sınavı122
2Bütünleme Sınavı122
3Derse Katılım1441144
4Uygulama/Pratik1681168
5Rehberli Problem Çözümü111
6Tartışma111
7Gözlem111
8Örnek Vaka İncelemesi10110
9Makale Kritik Etme122
10Final Sınavı içiin Bireysel Çalışma11515
11Sözlü Sınav11010
Toplam İş Yükü356 Saat

Öğrenme Çıktıları ve Program Çıktılarına Katkıları

Öğrenme ÇıktılarıProgram Çıktıları
1234567891011121314151617
Pediatrik nörolojik hastalıklar ile ilgili etyoloji, epidemiyoloji, fizyopatoloji, tanısal yaklaşımı açıklayabilir, bu hastalarda ayırıcı tanıya gidebilir ve uygulaması gereken temel tedavi prensiplerini bilerek yaklaşımda bulunabilir.                 
Pediatrik hematolojik hastalıklar ile ilgili etyoloji, epidemiyoloji, fizyopatoloji, tanısal yaklaşımı açıklayabilir, bu hastalarda ayırıcı tanıya gidebilir ve uygulaması gereken temel tedavi prensiplerini bilerek yaklaşımda bulunabilir.                 
Pediatrik onkolojik hastalıklar ile ilgili etyoloji, epidemiyoloji, fizyopatoloji, tanısal yaklaşımı açıklayabilir, bu hastalarda ayırıcı tanıya gidebilir ve uygulaması gereken temel tedavi prensiplerini bilerek yaklaşımda bulunabilir.                 
Pediatrik allerjik hastalıklar ile ilgili etyoloji, epidemiyoloji, fizyopatoloji, tanısal yaklaşımı açıklayabilir, bu hastalarda ayırıcı tanıya gidebilir ve uygulaması gereken temel tedavi prensiplerini bilerek yaklaşımda bulunabilir.                 
Pediatrik pulmoner hastalıklar ile ilgili etyoloji, epidemiyoloji, fizyopatoloji, tanısal yaklaşımı açıklayabilir, bu hastalarda ayırıcı tanıya gidebilir ve uygulaması gereken temel tedavi prensiplerini bilerek yaklaşımda bulunabilir.                 
Pediatrik kardiyolojik hastalıklar ile ilgili etyoloji, epidemiyoloji, fizyopatoloji, tanısal yaklaşımı açıklayabilir, bu hastalarda ayırıcı tanıya gidebilir ve uygulaması gereken temel tedavi prensiplerini bilerek yaklaşımda bulunabilir.                 
Sağlam çocuk izlemi ve normal çocuk beslenmesinde temel prensipleri açıklayabilir.                 
Çocuk sağlığı ile ilgili tarama çalışmaları ve koruyucu sağlık hizmetlerinde bulunabilir.                  
Çocukluk çağında sık görülen kalıtsal hastalıkların tanısını koyabilir, gerektiğinde temel genetik danışmanlık verebilir.                 
Pediatrik gastroenterolojik hastalıklar ile ilgili etyoloji, epidemiyoloji, fizyopatoloji, tanısal yaklaşımı açıklayabilir, bu hastalarda ayırıcı tanıya gidebilir ve uygulaması gereken temel tedavi prensiplerini bilerek yaklaşımda bulunabilir.                 
Pediatrik nefrolojik hastalıklar ile ilgili etyoloji, epidemiyoloji, fizyopatoloji, tanısal yaklaşımı açıklayabilir, bu hastalarda ayırıcı tanıya gidebilir ve uygulaması gereken temel tedavi prensiplerini bilerek yaklaşımda bulunabilir.                 
Pediatrik endokrinolojik hastalıklar ile ilgili etyoloji, epidemiyoloji, fizyopatoloji, tanısal yaklaşımı açıklayabilir, bu hastalarda ayırıcı tanıya gidebilir ve uygulaması gereken temel tedavi prensiplerini bilerek yaklaşımda bulunabilir.                 
Pediatrik infeksiyon hastalıkları ile ilgili etyoloji, epidemiyoloji, fizyopatoloji, tanısal yaklaşımı açıklayabilir, bu hastalarda ayırıcı tanıya gidebilir ve uygulaması gereken temel tedavi prensiplerini bilerek yaklaşımda bulunabilir.                 
Yenidoğan hastalıkları ile ilgili etyoloji, epidemiyoloji, fizyopatoloji, tanısal yaklaşımı açıklayabilir, bu hastalarda ayırıcı tanıya gidebilir ve uygulaması gereken temel tedavi prensiplerini bilerek yaklaşımda bulunabilir.                 
Pediatrik metabolik hastalıklar ile ilgili etyoloji, epidemiyoloji, fizyopatoloji, tanısal yaklaşımı açıklayabilir, bu hastalarda ayırıcı tanıya gidebilir ve uygulaması gereken temel tedavi prensiplerini bilerek yaklaşımda bulunabilir.                 

1 Çok düşük
2 Düşük
3 Orta
4Yüksek
5 Çok yüksek